Tajemnice przepukliny kręgosłupa

Nasz kręgosłup ulega znacznemu stresowi przez całe życie. Jeśli przeprowadzisz eksperyment mierzący wszystkie obciążenia statyczne i dynamiczne, które spadły na jego udział, prawdopodobnie nauczysz się tysiąca kiloton. Nawet utrzymanie pleców w pionie wymaga wysiłku bez wysiłku - co możemy powiedzieć o tych licznych zgięciach, zgięciach i rozszerzeniach ze zmianami pozycji tułowia, głowy i szyi, które musi wytrzymać nasz kręgosłup! A jeśli to się dzieje również przy wysiłku fizycznym? Natura zapewniła mu dobrą ochronę: między kręgami istnieją niezwykłe amortyzatory płytkowe z tkanki chrzęstnej. Nazywane są dyskami międzykręgowymi, ich celem jest zminimalizowanie obciążenia i zapobieganie niebezpiecznemu podejściu do kręgów. Na razie dyski z powodzeniem radzą sobie z ich zadaniem. Ale wszystko dobiega końca, a wraz z upływem czasu zaczynają ulegać nieodwracalnym zmianom wewnętrznym i zewnętrznym, prowadzącym do tak groźnej choroby - przepuklina kręgosłupa.

Przepuklina dysku

Aby zrozumieć, jak rozwija się przepuklina międzykręgowa, Przejdźmy ponownie do anatomii.Zdrowy krążek jest rodzajem włóknistej tkanki z wewnętrznym żelatynowym rdzeniem, otoczonym wokół stałego pierścienia, przypominającego konstrukcję ścięgna. Wewnątrz dysku znajduje się niezbędna równowaga wodna i odżywcza, a nie krążenie krwi, jak wszystkie inne narządy wewnętrzne, ale komórki kręgosłupa, które z kolei odżywiają się płynem mózgowo-rdzeniowym (płynem mózgowo-rdzeniowym). Jeśli ta wymiana komórkowa jest naruszona, dysk rdzeniowy zaczyna podlegać pierwszym zmianom dystroficznym:

 1. Z powodu niewystarczającej ilości płynów zaczyna się rozrzedzać i wysychać
 2. Następnie, pod wpływem nawet niewielkich obciążeń, następuje odkształcenie dysku i przemieszczenie rdzenia wewnątrz niego
 3. Następnie powiązane są czynniki zewnętrzne: na przykład obecność dodatkowych chorób kręgosłupa, podnoszenie nadmiernej grawitacji, bezmyślnie ostry ruch, hipotermia itp. Wszystko to prowadzi do powstania pierwszych oznak tak poważnej patologii jak przepuklina krążka międzykręgowego

W ten sposób możemy wyciągnąć pierwszy wniosek:

Przepuklina przepuklinowa jest spowodowane wewnętrznymi problemami ciała: jego przyczyną - zaburzeniami metabolicznymi,bilans żywieniowy i wodny. Inne choroby kręgosłupa i czynniki zewnętrzne tylko prowokują dalszy rozwój patologii

Etapy rozwoju przepukliny międzykręgowej

W rozwoju przepukliny krążka międzykręgowego są następujące etapy:

 1. Początkowa degeneracja - to pierwsze niewielkie zmiany: dysk lekko się przesuwa - tylko 2-3 mm, nie ma deformacji strukturalnych, a także zewnętrznych objawów
 2. Prolapse - znaczne przesunięcie (4-10 mm), podczas gdy jądro nadal pozostaje wewnątrz pierścienia włóknistego, ale wypukłe zdeformowane części krążka już dotykają korzenia nerwów i powodują objawy bólu korzeniowego
 3. Wytłaczanie - wyjdź z jądra poza dysk, najczęściej w kierunku bocznym lub tylno-bocznym - w kierunku kanału kręgowego. W tym przypadku występuje silny zespół bólowy i ewentualnie drętwienie w niektórych obszarach ciała z atrofią mięśni. Właściwie ekstruzja - to jest przepuklina utworzona
 4. Sekwestracja - rdzeń rzeczywiście wydostawały się kropla poza pierścieniem włóknistym zatrzymanego i tylko napięcie powierzchniowe, które w sposób nieunikniony następuje po zerwaniu kapsułki i wyciek zawartości jądra

Nowo utworzona przepuklina międzykręgowa, z kolei, uruchamia mechanizm rozwoju groźby zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa), które stopniowo, ale nieuchronnie, jak Moloch, miele wszystkie chrząstki stawowe wzdłuż osi kręgosłupa. Występuje wizualne "obniżenie" kręgosłupa: pacjenci zauważalnie zmniejszają wzrost, ich ruchy stają się ograniczone, bóle bolą w całym kręgosłupie.

Jednym z głównych czynników prowokujących rozwój przepukliny jest osteochondroza kręgów. Nie jest to przypadkowe i można je wytłumaczyć patrząc na osteochondroza przez pryzmat towarzyszących mu zmian strukturalnych:

 • zmiany dystroficzne w krążkach międzykręgowych, szczególnie w tkance chrzęstnej
 • zwężenie kanału kręgowego, które powoduje nie tylko wzrost ryzyka obrzęków nerwowych, ale także pogorszenie krążenia płynu mózgowo-rdzeniowego przez rdzeń kręgowy i mózg

Jest naprawdę błędne koło, osteochondroza bije na kręgosłup z dwóch stron:

Sam w sobie - poprzez zniszczenie struktury dysku i przez wywołanie choroby, takiej jak przepuklina międzykręgowa - poprzez wewnętrzne procesy metaboliczne.

Każda zmiana, która zachodzi dziś z powodu osteochondrozy, obiecuje jutro jeszcze bardziej katastrofalne zniszczenie, niedostrzegalnie przygotowując grunt pod ten proces.

Rodzaje przepuklin międzykręgowych

Powyższe etapy rozwoju przepukliny kręgosłupa są warunkowe. Ze względu na wąski kanał kręgowy w okolicy szyjnej, nawet niewielkie dyslokacje dysku 2 mm mogą powodować objawy korzeniowe.

Przepuklina międzykręgowa szyjki macicy, ze względu na te cechy anatomiczne, występuje dość często. Dla takich objawów, jak zawroty głowy, ból głowy, utrata słuchu, zaburzenia nerwowe, możesz zająć się patologią układu nerwowego i mózgu

Częściej jednak występują przepuklina lędźwiowa i lędźwiowa. Wynika to z dużego wpływu stresu na tych wydziałach: statycznie na nich spada cały ciężar ciała i ładunek podnosić ciężary, dynamiczny - siły przy pokonywaniu zakrętów i stoki.

Przepuklina międzykręgowa w okolicy lędźwiowej i sakralnej rozpoczyna się od lędźwi i rwy kulszowej, które mogą przejść w ataki silnego bólu (lumbago i rwa kulszowa). Ból można podać na pośladek i rozłożyć udo w dół, powodując ruchliwość i chód. Te oznaki szczypnięcia nerwu kulszowego.Bardziej poważne konsekwencje mogą wystąpić, gdy włókna nerwowe rdzenia kręgowego są splątane (zespół włosa końskiego). W tym przypadku możliwe jest zakłócenie narządów miednicy: na przykład nietrzymanie moczu i kału.

Przepuklina międzykręgowa w odcinku piersiowym jest najmniej powszechna, ponieważ w nim kręgosłup jest wzmocniony przez żebra i mostek. Może się to zdarzyć podczas podnoszenia ciężarów na wydłużonych ramionach (na przykład sportowców-ciężarowców). Kolejne źródło opiera się na progresywnej skoliozie, głównie u osób, które spędzają większość swojego życia w pozycji siedzącej. Zgodnie z jego objawami przepuklina może być podobna do zawału mięśnia sercowego lub dławicy piersiowej.

Objawy i leczenie przepukliny kręgosłupa

Jakie objawy powinny Cię ostrzegać?

 1. Silny ból i zwiększone napięcie mięśni
 2. Parestezje w miejscach oddalonych od źródła bólu:
  drętwienie, mrowienie, uczucie przepływu prądu elektrycznego
 3. Ograniczenie ruchliwości i zmniejszona wrażliwość w strefach działania zaciśniętego nerwu

Wpływ patologii krążków międzykręgowych, w tym przepukliny, na ogólny stan organizmu i pracę narządów wewnętrznych jest po prostu niesamowity.Każdy odcinek kręgosłupa w obecności patologii może powodować specyficzne objawy i choroby, które wydają się zupełnie niezwiązane z kręgosłupem. Istnieją szczegółowe tablice znaków, które są używane w diagnozie.

Tabele patologii odcinka kręgosłupa

Podczas ustalania diagnozy podstawą jest:

 • Zewnętrzne badanie pacjenta i jego dolegliwości
 • Definicja głównych objawów
 • KG i MRI (obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego i komputerowego)

Leczenie przepukliny dysku zwykle zaczyna się od leków w celu wyeliminowania zewnętrznych zjawisk bólowych, a następnie rozpoczyna się bezpośrednie leczenie choroby:
Fizjoterapia, terapia ruchowa, masaż i terapia manualna.

Bardzo dobra pomoc z przepukliną specjalnych ćwiczeń statycznych do okapów, pływania

Chirurgia jest stosowana w skrajnych przypadkach, gdy przepuklina nie tylko narusza nerwy, ale także najważniejsze procesy ludzkiego życia i nie ma innego sposobu radzenia sobie z nim.
Stwierdzenie, że przepuklina międzykręgowa została wyeliminowana tylko w drodze operacji, a w jakikolwiek inny sposób jest niemożliwe, jest w dużym stopniu przesadzone.

Uwierz w siebie, nie przestawaj walczyć z chorobą!

Obejrzyj wideo: Dyskopatia, ból pleców? Martwy ciąg najlepszym lekarstwem (Styczeń 2020).

Loading...