Objawy i typy przepukliny grzbietowej

Jak wiadomo, przepuklina krążka międzykręgowego jest związana z przesunięciem (wysunięciem) jądra macicy krążka w jednym lub drugim kierunku. To przemieszczenie jest spowodowane przez wewnętrzne zmiany w tkance dysku z wielu powodów, w tym upośledzenie podaży komórek rdzenia kręgowego z ważnymi pierwiastkami mineralnymi, witaminami i aminokwasami. Wszystkim tym zjawiskom zawsze towarzyszy osteochondroza, dlatego przepuklina jest zwykle poprzedzona osteochondrozą. Jeżeli występy dysków występują w kierunku tylnym, w kierunku przestrzeni nadtwardówkowej i kanału kręgowego, tworzą się grzbietowe (tylne) przepukliny dysku.

Objawy i leczenie wypukłych dysków Dorsal

Zastanówmy się, co to jest. Tylne przemieszczenie przepukliny zawsze może powodować ciężkie zespoły nerwowe z powodu ucisku korzeni nerwowych rdzenia kręgowego. Bardzo często taka patologia powstaje w kręgach tradycyjnie "kochanych" przez osteochondroza l4, l5, s1, c5, c6:

 • l4 - l5 - dolny segment lędźwiowy
 • l5 - s1 - kręgosłup lędźwiowo-krzyżowy
 • c5 - c6 - oddział szyjki macicy

Jeśli patologia znajduje się w kręgu l4 - l5, wówczas obserwuje się

 • Ciężki ból pleców (lumbago), gorszy z ruchem, a nawet z kichaniem i kaszlem
 • Ból i niedowład w stopach i palcach, obrzęk w nich

Kiedy ściskanie rdzenia kręgowego włókien nerwowych kręgów L5 - może pojawić S1 jako „ogon” końskim zespołu z następujących cech:

 • Pleców w obszarze lędźwiowym i miednicy (rwa kulszowa), rozciągającą się do dołu, wzdłuż tylnej części ud - stopki
 • Utrata wrażliwości nóg i trudności w poruszaniu się
 • Dysfunkcje narządów miednicy (pęcherz, prostata itp.)

Wszystkie te zjawiska bólu i parestezje w miejscach odległych od trudnej jazdy - to neuro-reflex skutki wynikające z ucisku nerwów w kręgosłupie L4, L5 i S1.
Jeśli uderzony przez dział szyjnego C5 - C6, objawy są następujące:

 • Bóle głowy i zawroty głowy
 • Ból w szyi, podając rękę, pod łopatką, w ramię
 • Parezy w palcach i rękach
 • Hałas w uszach, zaburzenia widzenia
 • Nadciśnienie

Rodzaje przepuklin grzbietowych

Przepuklina grzbietowa (tylna) krążka międzykręgowego ma inny wektor kierunkowości w stosunku do rdzenia kręgowego. W zależności od tego i rodzaju uszkodzenia dzieli się na następujące typy:

 • rozproszony grzbietowej przepuklina płyta - nie jest dobrze zdefiniowane odkształcenia - brak obserwowano w tarczy
 • grzbietowa środkowa przepuklina dysku - skierowana do środka rdzenia kręgowego
 • ratownik - wektor zostaje przesunięty do pewnej połowy kanału kręgowego
 • medial-paramedial - wektor jest kierowany z centralnej osi kanału pod kątem w lewo lub w prawo
 • foraminal - uzysku foraminal kanału utworzonego sąsiednich łuków kręgowych, które idzie również korzenie nerwowe rdzenia kręgowego

Przepuklina dysku przedniego - uważany za najbardziej niebezpieczne z powodu ciasnoty w foraminal kanału: nawet niewielka przepuklina tylko 5 mm dłuższy stanie skompresować nerwów.

Występują następujące symptomy:

 1. Ostry nagły atak bólu, przekształcający się w uporczywy zespół intensywnego bólu.
  Pacjent nie jest w stanie zmienić pozy, w której został zaatakowany przez atak. Ból jest tak silny, że nie reaguje na leki przeciwbólowe i leczenie lekami przeciwzapalnymi, więc nawet ty czasami musisz się zażywać narkotyków.
 2. Odruchy ścięgien dobiegają końca, mięśnie zginaczy i prostowników stopy przestają działać, przez co niemożliwe jest stanięcie na nogach

Najczęściej przepuklina pachwinowa koncentruje się na poziomie kręgów l4 - l5 i l5 - s1, ale występuje również na l3 - l4.

Ze względu na niską skuteczność terapii lekowej w tym przypadku należy zastosować operację chirurgiczną.

Średni przepuklina grzbietowa poziomów l4 - l5 jest niebezpieczny, ponieważ w wyniku nacisku na rdzeń kręgowy może nawet sparaliżować nogi lub spowodować całkowitą utratę wrażliwości stóp.

Przepuklina środkowa grzbietowa l5-s1 może powodować problemy z narządami wewnętrznymi miednicy, co nieuchronnie wpływa na codzienne fizjologiczne procesy pacjenta.
Gdy pojawiają się takie zagrożenia, których zwiastunem jest zwykle utrata wrażliwości w nogach, mięśnie pośladków, kość ogonowa, konieczne jest postawienie diagnozy, a być może lekarz wyznaczy jako jedyną prawdziwą operację chirurgiczną.

Jednakże nawet mediana przepukliny grzbietowej przed takim orzeczeniem jest dziś leczona zachowawczo pod ścisłym nadzorem lekarza.

Poziom herniacji dysku medycznego l5 - s1 może powodować skrzywienie kręgosłupa: lordoza lędźwiowa zmniejsza się, a skolioza występuje w kierunku przeciwnym do przepukliny.

Jeśli taka zmiana w postawie prowadzi do poważnego przesunięcia w TBS, które wpływa na funkcjonowanie narządów wewnętrznych lub postępuje dalej, można również zalecić leczenie chirurgiczne.

Te same zjawiska mogą powodować i medial-paramedial przepuklina dysku.

Przepuklina przeponowa grzbietowa jest uważana za niekorzystną. Ponieważ cały dysk jest uszkodzony, a następnie pod wpływem wysiłku fizycznego lub innych czynników, może dojść do całkowitego zniszczenia dysku i niepełnosprawności. Dlatego w przypadku przepukliny rozproszonej radykalną discektomię można uznać za podstawową metodę leczenia.

Zachowawcze leczenie przepukliny grzbietowej

Leczenie zachowawcze przepuklin tarczy grzbietowej powinno być wykonywane przez kręgowca lub neurologa.

 1. Po pierwsze, zalecany jest odpoczynek w łóżku, podczas którego wykonywane jest leczenie objawowe bólu i stanu zapalnego oraz wykonywane są badania TK lub MRI
  Leki mogą być przepisywane ibuprofen, nimesil, kortykosteroidy, midocals. W przypadku szczególnie silnego bólu, który często występuje w przypadku przepukliny grzbietowej, można wykonać blokadę nokabłonową przykręgosłupową.
 2. Obniżania bólu nie należy oszukiwać. Musimy ostrożnie wyłożyć ładunek na kręgosłup, najpierw obserwując ograniczenia w sposobie działania. Zaleca się również, aby pomóc kręgosłupa okresowo w gorsetach (twardych i półsztywnych)
 3. Na marginesie przeprowadzane jest ogólne leczenie, aby przywrócić tkankę kostną i poprawić wewnętrzny proces metaboliczny (chondroprotektory, preparaty witaminowe i mineralne itp.)
 4. Gimnastyka medyczna i masaż, fizjoterapia
  Gdy przepukliny grzbietowe, ćwiczenia muszą koniecznie wykluczyć osiowe obciążenie kręgosłupa i skłonności. Są produkowane w pozycji leżącej na plecach lub na specjalnym symulatorze pochyłym.
 5. Prowadzone jest stałe monitorowanie, aby zapobiec postępowi choroby

Zdrowie dla Ciebie i udane leczenie!

Obejrzyj wideo: Jakie są OBJAWY OPONOWE? Przyczyny objawów oponowych (Styczeń 2020).

Loading...