Przyczynia się przyczynowa przepuklina międzykręgowa

Przepuklina - poważne krótki choroby, która zasadniczo składa się z występu (występ) lub wypadnięcia z jądra do rdzenia płyty na kanał, w wyniku ściągniętym nerwu oraz ból z czasem przechodząc zespół odpornych korzeniowej. Może być zlokalizowane wszędzie: najczęściej w dolnej części pleców i kręgosłupa szyjnego, rzadziej w klatce piersiowej. W tym przypadku przepuklina międzykręgowa szyjki macicy - najbardziej specyficzny i nie podobny do wszystkich innych, i można go pomylić z bardzo różnymi chorobami.

Jest to spowodowane strukturą kręgosłupa szyjnego: w porównaniu z innymi segmentami kręgosłupa, jest znacznie węższy, ma mniejszą objętość i większą gęstość napełniania. Przechodzi przez dużą liczbę naczyń krwionośnych i nerwów łączących rdzeń kręgowy i mózg, i płynących do ogólnego układu krążenia i nerwowego oddziału naszego ciała.

Cechy przepuklin międzykręgowych szyjki macicy

Świadomość, że szyja jest uważana za ważny narząd: jest to kanał życiowy, który, jeśli zostanie zablokowany, może pozbawić wszystkich innych narządów odżywiania. Dlatego pojawienie się przepukliny międzykręgowej w odcinku szyjnym jest zawsze obarczone wieloma niebezpieczeństwami i leczenie powinno być natychmiast wykonane.

Przyczyny rozwoju przepukliny okolicy szyjnej nie różnią się zasadniczo od innych typów przepuklin:

 1. Osteochondroza szyjki macicy o niszczącym działaniu, oparta na niedoborze składników odżywczych i braku równowagi wodnej, o charakterze degeneracyjnym
 2. Aby pomóc osteochondroza - efekt cementowania naszego wielogodzinnego siedzenia w niezmiennej postawie
 3. Mikropęknięcia występują w płycie kręgowego z powodu przymusowej mobilności szyi (jeśli chcesz - nie chcemy, ale musimy jeszcze zwrócić się do pisk w górę iw dół na szyi)
  Prowadzi to do tego, że zasób dysku szyjnego jest najkrótszy, a więc bóle krzyża i przepuklina dysków kręgosłupa szyjnego są „młode” choroba.
 4. Urazy szyi spowodowane nurkowaniem, sportem, wypadkami samochodowymi i innymi okolicznościami mogą prowadzić do przepukliny w przyszłości
 5. Wrodzona dysplazja i zakaźna choroba kości

Objawy przepukliny międzykręgowej szyjki macicy

Rozwój przepukliny szyjnej nie występuje zgodnie ze standardowym schematem, w którym pierwszy etap nie stanowi szczególnego zagrożenia.

Nawet przepuklina międzykręgowa 3 mm może już stwarzać problem dla nerwów i naczyń krwionośnych.

Obniżone naczynia krwionośne nie dostarczają krwi do mózgu, co powoduje głód tlenu. Objawia się to poprzez następujące objawy:

 • Zawroty głowy i ból głowy
 • Wstrząsający chód o zaburzonej koordynacji
 • Upośledzenie pamięci

To właśnie te objawy powodują, że przepuklina oddziału międzykręgowego jest mylona z chorobami układu nerwowego i krążeniowego i prowokuje błąd diagnostyczny i niewłaściwe leczenie.

Film o przepuklinach międzykręgowych wydziału szyjki macicy

Progresja samej choroby przebiega następująco:

Początkowym rozwoju przepukliny płyt kręgosłupa szyjnego zawsze objawia się nieprzyjemnym uczuciem napięcia i charakteryzuje nawracającego bólu w tylnej części szyi, w szczególności w przypadku zwiększania przesuwania i nachylenie szyi:
tak zwany objawy Neri i Lasega - główne w rozpoznaniu przepukliny, osteochondrozy szyjnej i innych chorób kręgosłupa

W miarę postępu choroby ból coraz bardziej nabiera charakteru neuronalnego, czyli rozprzestrzenia się w obszarze nerwu dotkniętego nerwem:

 • Ból pojawia się w okolicy ramion, ramion i ramion
 • W dłoniach i pod łopatką występuje uczucie drętwienia i mrowienia

Charakter zespołu korzeniowego zależy od lokalizacji przepukliny w kręgu. W większości przypadków wybiera poziomy C5 - C6, - C6-C7.

W głębszych stadiach raka szyjki przepukliny międzykręgowej może powodować wiele poważnych problemów, z których niektóre mogą być zagrażające życiu. Dzieje się tak, gdy przepuklina zaczyna naciskać na rdzeniu kręgowym, co powoduje rozwój mielopatią, różniących się jej przejawach:

 • Kiedy włókna nerwowe mózgu są naruszone powyżej poziomu C4, może wystąpić paraliż oddechowy
 • W przypadku naruszenia na poziomie C4-C5 - osłabienie mięśni, zmniejszenie i utrata odruchów w kończynach
 • C6 - C7 - porażenie nóg i przedramion

Kompresja rdzenia kręgowego przepukliny dysków kręgosłupa szyjnego w późniejszym etapie może prowadzić do niedokrwienia rdzenia kręgowego zespół tętnicy kręgowej a nawet rdzenia mózgu.

Objawy późnego stadium przepukliny szyjnej są podobne do objawów innych poważnych chorób:

 1. Nowotwory mózgu i rdzenia kręgowego
 2. Odległe przerzuty w kręgosłupie
 3. Neuropatia cukrzycowa

Dlatego leczenie podejrzeniem przepukliny powinno być poprzedzone starannym diagnozy, która obejmuje:

 • radiografia
 • komputerowa i magnetyczno-rezonansowa tomografia
 • elektromiografia

Leczenie przepukliny międzykręgowej szyjki macicy

W przypadku przepukliny międzykręgowej odcinka szyjnego stosuje się leczenie zachowawcze i chirurgiczne:

Konserwatywne leczenie sugeruje:

 • Dopuszczenie niesteroidowych leków przeciwzapalnych w celu złagodzenia stanu pacjenta: łagodzi ból, stany zapalne i skurcze
 • Przyjmowanie leków poprawiających krążenie mózgowe i procesy metaboliczne organizmu
 • Przestrzeganie delikatnego, restrykcyjnego reżimu szyi przy użyciu specjalnych miękkich gorsetów i kołnierzy podczas czuwania i poduszek ortopedycznych podczas snu
 • Dylatacja szyjki macicy
  Leczenie rozszerzające zwykle wykonuje się na specjalnych urządzeniach z określonym wysiłkiem, ze względu na szczególną podatność szyi
 • Masaż i terapia manualna
  Leczenie najnowszymi metodami powinno być prowadzone przez wysokiej klasy specjalistów, aby nie powodować uszkodzeń kręgów i naruszenia przepukliny
 • LFK (terapia ruchowa)
  Ćwiczenia terapeutyczne mają kluczowe znaczenie dla wzmocnienia mięśni szyi i są głównym czynnikiem wspierającym utrudnianie dalszego rozwoju przepukliny, a zatem główną metodą leczenia.
  LFK z przepukliną szyjki macicy ma również swoje osobliwości:
  To musi być bardzo ostrożny, konieczne jest, aby unikać ostrych zakrętów i stoki i ruchy obrotowe, aby uniknąć uszkodzenia naczyń krwionośnych i szczypanie rdzenia kręgowego
 • W jednym kompleksie dodatkowo, przy braku przeciwwskazań, leczenie fizjoterapeutyczne (elektryczne, magnetyczne, laserowe i inne)

W takich przypadkach przeprowadza się zabieg chirurgiczny

 • Jeśli metody zachowawcze nie powiodły się, ból nie minął, a choroba rozwija się dalej
 • W przypadku mielopatii, zagrażającej życiu lub uniemożliwiającej, zabieg chirurgiczny powinien być wykonany natychmiast.

Uważaj na swoje zdrowie i nie bądź chory!

Wideo

Loading...