Nieoperacyjne leczenie przepuklin międzykręgowych

Przepuklina kręgosłupa jest chorobą charakteryzującą się nagłą. Tylko wczoraj były całkowicie zdrowe, ale skręcił niezgrabnie podniósł coś ciężkiego, siedział w projekcie lub w lewo, zaraz po kąpieli na mróz - i skręcić kark zgiąć lub się niemożliwe: ostry ból przynosi udrękę. Przerażona, idziesz do lekarza, a kiedy zdiagnozowano „przepuklina dysku”, jeszcze bardziej przestraszony, bo z przyjaciółmi już słyszał, że jest to straszna choroba, i tylko operacja może pomóc tutaj. I tu leży główny błąd.

Leczenie przepukliny międzykręgowej bez operacji jest całkiem możliwe. Co więcej, w wyniku tej operacji często rannych więzadła: osłabia kręgosłup i tworzy podstawy do nawrotu w przyszłości.

Metody leczenia przepuklin międzykręgowych bez operacji

Aby uwierzyć w niechirurgiczne leczenie przepukliny międzykręgowej, należy pamiętać o przyczynach patologii. Zasadniczo jest to:

 1. Osteochondroza lub skolioza najczęściej nabywane przez uzależniający siedzący tryb życia
 2. Związane z wiekiem lub inne przyczyny zmian w wewnętrznych procesach metabolicznych, prowadzące do dystrofii krążków
 3. Dysplazja kości z powodu infekcji

Leczenie przepukliny kręgosłupa jest możliwe tylko wtedy, gdy wyeliminowane zostaną jego główne przyczyny

Grzbiet jest narażony na większość obciążenia osiowego, tak krążków, które służą tłumiki zużyciu przed wszystkimi innymi elementami i przepuklina powstaje, przechodząc ścieżkę pierwotnych zmian występu i sekwestracji.

Etapy przepukliny kręgosłupa według objawów klinicznych

Jednak anatomiczne stadia przepukliny i medyczne są nieco odmiennymi pojęciami. Lekarze diagnozują przepuklinę na takich objawach klinicznych:

 • I etap - w wyniku mikropęknięć na dysku pojawia się występ 2-3 mm. To wywołuje podrażnienie więzadeł i obrzęk tkanek, słabe krążenie, a potem proces zaangażowany korzeni nerwowych, co powoduje bóle pleców w różnych częściach kręgosłupa, ból i skurcze w mięśniach pleców
 • Drugi etap - przepuklina osiąga rozmiar od 4 do 15 mm. Ból jest przytępiony, ma charakter napromieniowujący, to znaczy może dawać innym częściom ciała. Istnieje zatem zespół korzeniowy. Zaostrzenie bólu występuje tylko wtedy, gdy przepuklina zetknie się z korzeniem nerwowym
 • Trzeci etap - wzrost kostne, utrudniający mobilności kręgosłupa, przez co nie jest ostateczny zwyrodnienie rdzenia płyty i rozpoczyna zanik korzenia nerwu
 • 4-ty etap - zanik nerwów i otaczających tkanek, dlatego dochodzi do utraty czucia i zaburzeń czynnościowych w „przywiązany” do serwisu nerwów. Może to być kończyna i niektóre organy wewnętrzne

Nic dziwnego, że mówi:

Ból jest zły, ale znacznie gorszy, gdy nagle przestajemy go odczuwać. Może to oznaczać, że proces patologiczny został zakończony, a my jesteśmy spóźnieni

"Świeża" przepuklina, tym łatwiej ją leczyć. Oczywiste jest, że choroba jest 1 st lub 2 nd etapem jest znacznie łatwiejsze do wyleczenia niż już wytłaczanie lub sekwestracji przepuklina. W takich przypadkach czasami jedynym wyjściem jest leczenie chirurgiczne. Dlatego najważniejszą wartością sukcesu jest bezpośredni moment, w którym zwróciłeś się do lekarza, a on, niestety, często nie trafia.

Bolało i minęło - kto z nas nie natknął się na to. Pierwszy atak choroby jest dokładnie to, co się dzieje: ostry ból powstały po pewnym czasie przechodzi bez leczenia, a człowiek przez długi czas może chodzić, nie zauważając, że rozwija się drugi etap choroby, która prawie zawsze odbywa się bez żadnych objawów zewnętrznych.I tylko na samym jej końcu każde, nawet bardzo silne obciążenie osiowe, przechylenie lub skręcenie może wywołać pogorszenie i przejście do etapu 3-4.

Leczenie przepuklin międzykręgowych krok po kroku bez operacji

Pierwszy krok! Ulga w bólu. Odbywa się to za pomocą standardowej metody:

 • przyjmowanie niesteroidowych i steroidowych leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych lub blokad novocain w przypadku silnego bólu
 • środki zwiotczające mięśnie w celu wyeliminowania skurczów mięśni

Jednak nie wszyscy współcześni lekarze przestrzegają tej techniki, ponieważ usuwanie bólu odgrywa tutaj podwójną rolę. Z jednej strony ułatwia to stan pacjenta, az drugiej strony może go skrzywdzić:

Osoba ma oszukańcze poczucie powrotu do zdrowia i może przedwcześnie zwiększyć obciążenie i wyrządzić jeszcze więcej szkód niż przed leczeniem
W tym sensie ból, będąc strażnikiem, ratuje nas.

Długotrwałe stosowanie powyższych leków powoduje wielką szkodę:

1) NLPZ powodują takie skutki uboczne:

 • zaburzenia przewodu żołądkowo-jelitowego
 • pokrzywka
 • ból głowy, zmęczenie, bezsenność i inne zjawiska

2) Więcej efektów ubocznych i przeciwwskazań w zwiotczających mięśnie:

 • nudności i wymioty
 • zdezorientowana świadomość, rozproszona uwaga, niepełnosprawność
 • drętwienie, utrata wrażliwości
 • Redukcja BP
 • zaburzenia jelitowe i moczowe
 • zaburzenia psychiczne (depresja, przerywane euforią)

Przeciwwskazane:

 • z epilepsją, chorobą Parkinsona, chorobami psychicznymi, niewydolnością wątroby, ciążą

Dlatego w niektórych klinikach akupunkturę lub terapię manualną stosuje się jako terapię substytucyjną w łagodzeniu bólu lub ograniczają się do bardzo krótkiego trzydniowego kursu leczenia.

Drugi krok. Eliminacja przyczyny bólu. Powodem jest ciśnienie przepukliny międzykręgowej na nerwach. Konieczne jest dokonanie dekompensacji. Dziś odbywa się to na kilka sposobów:

1) Kręgosłup suchy i podwodny

2) Przeprowadzana jest sucha trakcja kręgosłupa:

 • zarówno poziomo (przy użyciu metod ręcznych), jak i pionowo pod ciężarem własnym pacjenta lub obciążonym ładunkiem
 • za pomocą symulatorów i poziomych pasków
 • Specjalne maszyny, w których tworzone są siły rozciągające

3) Podwodne napięcie kręgosłupa

Sposób postępowania jest taki sam, jak na sucho, jednak przeprowadzenie procedury w ciepłej wodzie słodkiej lub mineralnych dodatków soli i wody zapewnia mniej dyskomfortu, i tym samym jest bardziej łagodny.

Główne wady trakcji:

1) Niebezpieczeństwo przygniecenia dużej przepukliny

2) Przeciwwskazania do następujących chorób:

 • ostry ból
 • osteoporoza
 • onkologia
 • choroby sercowo-naczyniowe
 • choroba kamicy nerkowej

Ponadto konieczne jest, aby pamiętać, aby nosić gorsety po rozciąganiu i obowiązkowych ćwiczeń fizycznych, które wzmacniają mięśnie kręgosłupa i uniemożliwić powrót do poprzedniej pozycji

Masaż i terapia manualna również szeroko stosowany w leczeniu przepuklin międzykręgowych bez operacji.
Masaż może wpływać na mięśnie, relaksować je lub tonizować. Musimy jednak przyznać, że przepisano ją ostrożnie w leczeniu przepukliny:

 • Musisz znać dokładną lokalizację przepukliny, aby nie zaszkodzić
 • masaż musi koniecznie prowadzić specjalistę w wąskim profilu. Nie ufaj nowym uzdrowicielom, którzy obiecują pomóc ci "zdjąć ból" za pomocą kilku sesji masażu.Niepiśmienny człowiek może nie tylko pomóc, ale szkoda, ponieważ ból z korzeniowych przepukliny i podane wszędzie przychodzą skarży się na nogi, i będzie jej masaż, ale nie ma sensu, oczywiście, nie doprowadzi, a czas będzie brakowało tylko .

Terapia manualna jest preferowany, w porównaniu z masażem, do leczenia przepuklin międzykręgowych bez operacji:

To podczas produkcji naciągnięć, ścinania i innych manipulacji można uwolnić uwięzioną przepuklinę nerwu
Dlatego metoda ręczna jest często stosowana w przypadkach zaostrzenia przepukliny jako pierwszy krok do usunięcia zespołu bólowego

 • Zmniejszenie bólu następuje szybko
  Pacjenci twierdzą, że wystarczyła jedna sesja z terapeutą ręcznym - a najsilniejsze bóle natychmiast zniknęły
 • Nie ma potrzeby przyjmowania NLPZ, SVP i środków zwiotczających mięśnie, które są szkodliwe dla zdrowia

Ale manipulacja powinny być wykonywane tylko w specjalistycznych klinikach lub okazały doświadczony, a to nie jest odpowiednie dla wszystkich wielkości przepukliny, ich etapów i lokalizacjach.

Terapia manualna nie jest panaceum. Nie leczy samej choroby i prowadzi jedynie do krótkotrwałego efektu - uwolnienia nerwu.A następnie jest zabezpieczenie zapobiegające ponownemu zbieżność kręgów i ciśnienie ich dyskopatii, powodując ściskanie nerwów występuje ponownie

Trzeci krok! Decydującym trzecim krokiem w leczeniu przepukliny międzykręgowej jest terapia ruchowa (LFK)Jak dokładnie jak to wzmacnia wszystkie więzadeł kręgosłupa i mięśni pleców i ma działanie na rozciąganie kręgosłupa.

Dlatego leczenie przepukliny bez operacji, jeśli nie jest rozpoczęta, jest w rzeczywistości bardzo proste:

 1. Obowiązkowe ćwiczenia rano
 2. Specjalny kompleks terapeutyczny ćwiczeń
 3. Aktywność motoryczna
 4. Możliwe jest uzupełnienie leczenia o fizjoterapię i medycynę ludową

I pamiętaj o leczeniu przepukliny międzykręgowej bez operacji - to nie jest mit!

Obejrzyj wideo: Schemat leczenia przepukliny kręgosłupa Vitafonem (Styczeń 2020).

Loading...