Sekwencyjna przepuklina kręgosłupa

Być może już natknąłeś się na koncepcję "Zaskoczona przepuklina"W słownikach słowo"sekwestracja"podana jest następująca definicja:

Sekwestracja jest odrzuceniem żywotnej tkanki martwej części.

Dotyczy przepukliny międzykręgowej, dekodowanie tego słowa pozwala zrozumieć, jak powstaje sekcyjna przepuklina kręgosłupa.

Sekwestracja przepukliny to całkowite oderwanie przepukliny zwisającej poza włóknistym pierścieniem w przestrzeni kanału kręgowego, a także końcowy czwarty etap procesu powstawania przepukliny

Objawy zamaskowanej przepukliny kręgosłupa

Sekwencja, która wypadła i rozpoczęła się w "swobodnym unoszeniu", będąc częścią tak użytecznego i potrzebnego dysku, zamienia się w obumarłe obce ciało, które może spowodować poważną krzywdę:

Aby uszczypnąć nerw lub rdzeń kręgowy, a to jest najsilniejsze korzeniowy i mielopatyczny zespoły, w zależności od tego, która część kręgosłupa jest sekwestrem:

W części szyjnej:

 • dystonia wegetariańska:
  ból w głowie i zawroty głowy, meteozavisimost (skoki ciśnienia ze względu na pogodę)
 • napromieniowanie bólu ramienia, kości ramiennej i łopatki
 • drętwienie i mrowienie na czubkach palców

W oddziale klatki piersiowej:

 • ból w klatce piersiowej, podczas próby oddychania, kaszlu lub kichania
 • objawy wegetatywno-trzewneimitujące choroby:
  dławica piersiowa i arytmia, zapalenie płuc, zapalenie opłucnej, zapalenie trzustki, zapalenie pęcherzyka żółciowego

W oddziale lędźwiowym:

 • lumbago i rwa kulszowa (silny ból w okolicy lędźwiowej i kości krzyżowej, napromienianie na tylno-bocznej powierzchni stopy, od pośladka do stopy)
 • osłabienie mięśni i naruszenie odruchów ścięgnistych w kończynach dolnych (najczęściej w stopie)
 • dysfunkcja narządów miednicy dużej i małej

Charakter klinicznych objawów przepukliny sekcyjnej

Sekwencyjna przepuklina kręgosłupa może mieć zarówno wyraźny obraz kliniczny, jak i wygładzoną.

Jeśli przepuklina rozwinie się w wyniku procesów dystroficznych zachodzących w ciele i kręgosłupie, wówczas może zostać przypomniana sama przez ataki bólu przewlekłego, do którego dana osoba jest już przyzwyczajona. (Istnieje również wiele przypadków, gdy przepuklina się nie objawia, jeśli nie wpływa na nerwy).

Co dzieje się dalej? Dysk, który nie otrzymuje mocy stopniowo z roku na rok rozrzedza się i wysycha, a przepuklina, która opuściła dysk, jest z czasem martwą.Nadchodzi czas, kiedy może spaść sam lub pod wpływem niewielkiego ładunku. Jeżeli upadły sekwestracji, nie powodując żadnych szkód lub włókien nerwowych lub rdzenia kręgowego, gdzie sukces „usiadł” w kanale kręgowym, może to być dość umiarkowany ból i objawy autonomiczne.

Alternatywnie, sam rdzeń przepuklina, ale sekwestracja nie jest naturalne, ale zmuszony przez: w ostrych ruchów i skłonności, albo wiązać się coś podnoszenia ciężkich. Następnie wypadnięcie jądra występuje z większą szybkością, a jeśli dotyka się nerwów lub rdzenia kręgowego, wówczas:

 • ból może być nagły, sztylet
 • chodzenie staje się nieznośnie trudne, a nawet niemożliwe
 • zaczynają się oczywiste zaburzenia wegetatywne

W przypadku urazów następuje sekwestracja piorunów, której często towarzyszy całkowite zniszczenie dysku. Konsekwencje są nieprzewidywalne. Najgorsze:

 • szok kręgosłupa i bólu
 • zatrzymanie oddechu
 • paraliż kończyn i narządów miednicy
 • utrata czułości

Sekwestracji przepuklina kręgosłupa może również prowadzić do przewlekłego autoimmunologicznego zapalenia kręgosłupa i narządów wewnętrznych unerwienia.Wynika to z faktu, że układ odpornościowy postrzega sekwestrację jako wrogie ciało obce i atakuje je swoimi przeciwciałami.

Wybór leczenia: chirurgiczny czy konserwatywny?

Wybór leczenia zależy od zagrożenia, które spada w następstwie.

Zaleca się leczenie chirurgiczne:

 1. Jeśli rozmiar sekwestru przekracza 10-15 mm
 2. Przepuklina sekcyjna mocno ściska rdzeń nerwowy lub rdzeń kręgowy
 3. Istnieje zwężenie kanału kręgowego
 4. W kończynach występują niepokojące objawy drętwienia
 5. W przypadku poważnych problemów z narządami wewnętrznymi, w szczególności w przypadku oddawania moczu lub wypróżnień (opóźnienia lub nietrzymanie moczu)
 6. Z trwałymi autoimmunologicznymi procesami zapalnymi
 7. W przypadku braku długotrwałego leczenia zachowawczego

Pierwsze oznaki drętwienia kończyn są sygnałem do natychmiastowej operacji. Wraz z początkiem paraliżu leczenie chirurgiczne, niestety, nie doprowadzi do całkowitego powrotu wrażliwości

Rodzaje operacji chirurgicznych

Po usunięciu znanej nam już przepukliny minimalnie inwazyjny sposoby:

 • mikrodiscektomia
 • laminektomia
 • mikrodiscektomia endoskopowa

Ta operacja jest również stosowana chemonukleoliza - rozpuszczenie dysku poprzez wprowadzenie do niego specjalnych substancji.

Może się wydawać, że sekwestracja przepukliny jest koniecznie wyrokiem za operację. Ostatnio jednak lekarze preferują leczenie zachowawcze, ponieważ lokalizacja sekretarza może być trudna, a zabieg chirurgiczny może prowadzić do upośledzenia stabilności kręgosłupa i nowych nawrotów.

Najlepsza opcja w leczeniu zachowawczym

Leczenie zachowawcze może być najskuteczniejsze, jeśli rozpoczyna się na etapie "wytłaczania", to znaczy, gdy jądro rzeczywiście opuściło dysk, ale nadal jest utrzymywane przez napięcie powierzchniowe galaretowatej substancji.

Chodzi o to, aby sekwestracja nie spowodowała wypadnięcia całego okresu jej nekrotyki i powstania w jej miejsce osteofitów, które w tym przypadku odegrają dobrą rolę: uszczelniają miejsce wyjścia z przepukliny. Najważniejsze jest to, że utworzone osteofity nie nawijają zakończeń nerwowych i nie prowadzą do nowego problemu.

Leczenie zachowawczej przepukliny jest długie, ponieważ jej desegregacja może trwać od roku do dwóch lat.Ale to jest dokładnie w przypadku, gdy wynik może uzasadniać wszystkie cierpienia.

Leczenie zachowawcze wytwarzany zgodnie z następującą procedurą:

 1. W ciągu tygodnia po tym jak dostał przepukliny, egzekwowane leżenia w łóżku z wykorzystaniem środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych:
  NLPZ, Novocaine blokady zwiotczające mięśnie
 2. Terapia manualna i masaż przez pół roku zrobić z dużą ostrożnością i tylko dobrego specjalisty
 3. przeprowadzone postisometric relaks (specjalne ćwiczenia statyczne)
 4. Do fizykoterapii należy traktować krytycznie, wybór metody, które nie zaszkodzi
 5. Część pierwsza połowa wykonana jedynie w całun, zapobiega utracie przepuklinę, następnie stopniowo zacząć strzelać jego
 6. Pod koniec sześciu miesięcy, techniki terapii manualnej i masażu może zostać przedłużony. zaczyna również fizjoterapię, ale pod ścisłym nadzorem rehabilitacji

Podnosić ciężary i nie można zginać całego okresu leczenia!

Życzę zdrowia i cierpliwości!

Wideo: Leczenie zamaskowanego przepukliny kręgosłupa bez chirurgii