Przepuklina jest chorobą lub tylko wadą?

Zapoznaliśmy się już z najbardziej różnorodnymi rodzajami przepuklin kręgowych:

 • Przód
 • Dorsal
 • Sekwestrowane
 • Cerebrospinal

Wszystkie wyróżniają się lokalizacją, cechami wyjściowymi i przejawami klinicznymi. Nadszedł czas, aby wypełnić tę listę innym rodzajem wyprostowania kręgosłupa. To jest - przepuklina Schmorl.

Zauważa się: wszystkie nieoczywiste przerażenia, a zwłaszcza te związane są z przepukliną. Jednak przepuklina Schmorla nie jest tak straszną chorobą, jak może się wydawać pod jej imieniem. Co więcej, na początkowym etapie nie jest to nawet choroba, ale raczej mały znak anatomiczny. Jednakże, podobnie jak w przypadku każdego innego występu, przepuklinę Shmorla, przepuklinę klatki piersiowej i przepuklinę lędźwiową wyróżniono w medycynie.

Co to jest przepuklina Schmorla i jak ją leczyć

Aby zrozumieć, czym jest przepuklina Schmorla, należy pamiętać o strukturze kręgu. Kręg składa się z wewnętrznego gąbczastego ciała otoczonego od zewnątrz bardzo cienką chrząstką (hialinowy) warstwa nazywana płyta łącząca. Ta warstwa jest również obecna na bocznych powierzchniach kręgów i na ich podstawie. Odgrywa ważną rolę ochronną i jest czasem silniejsza niż wewnętrzna substancja kręgowa.A następnie pod wpływem pewnych czynników może wystąpić klinowanie podstawy trzonu kręgowego w jej własnym ciele. To wyjście chrząstki kręgu poza jej granice nazywa się przepuklina Schmorl lub węzeł chrząstki.

Na zdjęciu: mała przepuklina Schmorla

Pomimo tego pozornie jasny encyklopedycznej definicji choroby, większość źródeł nadal twierdzą, że jest to - rzekomo obowiązkowe wykrawanie krążka międzykręgowego w trzonie kręgowym, nawet jeśli jest to możliwe, to tylko w tworzeniu zespołu chrząstki dużych rozmiarów.

Ale najbardziej zaskakujące, aby przeczytać o tym, jak SHmorlja przepuklina kręgosłupa piersiowego lub chrzęstnej występ działu lędźwiowym „może doprowadzić do unieruchomienia”.

Przyczyny węzła Schmorla

Czynniki poprzedzające wyjście z przepukliny danego typu są różne.

Mogą być wynikiem chorób, które prowadzą do zniszczenia trzonu kręgu:

 • zapalenie szpiku
 • Osteoporoza
 • Gruźlica kości
 • Choroby dziedziczne

Uraz kręgosłupa, wywołany siłą działającą pionowo, może również przyczynić się do powstania węzła chrząstki. Na przykład:

 • podczas nurkowania w płytkim stawie głowa lub klatka piersiowa może zostać stycznie uderzona o dno i zaklinować łączącą płytkę kręgu odcinka szyjnego lub piersiowego w jego gąbczastą kość
 • podczas upadku lub skakania z lądowaniem na nogach lub na kości ogonowej, może wystąpić przepuklina lędźwiowego lub sakralnego

Duże obciążenia u sportowców mogą powodować powstawanie węzłów chrzęstnych.

Również taki występ może wystąpić w okresie dojrzewania "szybkiego" wzrostu. Szkielet nastolatka rośnie zbyt szybko, a ciała kręgów są zwykle kruche i mają mniejszą gęstość struktury.

Innym możliwym powodem pojawienia się wypukłości o nazwie "egzotycznej" może być wzrost naturalnych krzywych kręgosłupa. Jest to spowodowane końcową powierzchnią sąsiedniego kręgu, znajdującą się w punkcie zgięcia. Jednocześnie wysunięcie węzła chrząstkowego nie występuje w centrum korpusu kręgu, ale jest przesunięte w kierunku przedniej lub tylnej powierzchni kręgu:

 • ze zwiększoną lordoza odcinek szyjny lub lędźwiowy - w pobliżu tylnej powierzchni kręgu
 • ze zwiększoną kifoza rejon piersiowy lub krzyżowy - w pobliżu przedniej powierzchni bocznej

Objawy przepukliny Schmorla

Czy można podejrzewać tę chorobę niektórymi zewnętrznymi objawami?

Ten rodzaj występu klinicznie nie objawia się w żaden sposób, to znaczy nie warto czekać na jej ataki bólowe lub jakieś objawy nerwowo-korzeniowe. Jest to zrozumiałe: węzeł chrząstki w ciele kręgu nie dotyka żadnego nerwu. Pacjenci mogą nawet nie wiedzieć o tej wadzie. Czasami może ujawnić badanie rentgenowskie kręgosłupa z innego powodu.

Niewielka przepuklina Schmorla nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i nie wymaga leczenia. Brakuje objawów klinicznych

Czy konieczne jest leczenie takiej przepukliny?

Jeśli nagle znajdziesz mały chrząstkowaty guzek w ciele szyjnym, lędźwiowym lub w dowolnej innej części ciała, zachowaj absolutny spokój. Biegnij do kręgosłupa i leczyć taki występ nie jest konieczne. Po co traktować coś, co nie wywołuje niepokoju i jest mało prawdopodobne. Czy potraktujesz jakąkolwiek niewielką wystającą kość, jeśli to nie boli i nie przeszkadza w żaden sposób?

Lekarze mają oczywiście tendencję do przerażania swoich pacjentów "okropnymi" konsekwencjami wzrostu przepukliny Schmorla do gigantycznych rozmiarów i nieszczęścia, które przynosi on szyjce macicy,kręgosłup piersiowy lub lędźwiowy. Po złapaniu alarmu natychmiast otrzymasz kosztowne badania i leczenie. Ale czy takie leczenie, w postaci fizjoterapii, masażu czy terapii manualnej, jest w stanie usunąć występ samej chrząstki? Nie!

Każde zachowawcze leczenie przepukliny ma na celu przede wszystkim wyeliminowanie bólu, ponieważ ból jest rzeczywiście wielkim złem: oprócz cierpienia powoduje skurcz mięśni i blokowanie kręgów, a w konsekwencji ograniczenie kręgosłupa.

Ale raz z wystawaniem Shmorla nie ma podstawowego objawu bólu, więc nie ma potrzeby leczenia objawowego.

Jeśli wymagane jest leczenie, to nie sam występ, ale choroby, które go spowodowały.

Jeśli wpadniesz w panikę, podejmij działanie:

 • Uspokój się, zainstaluj obserwację węzła chrząstki, wykonuj okresowe badanie rentgenowskie tej części kręgosłupa, w której została wykryta
 • Jeśli nagle, bez powodu witryna zaczęła się zwiększać, warto sprawdzić, czy masz osteoporozę lub jakąś inną chorobę

Przepaść Shmorla sama nie może być chora, ponieważ w ciele nie ma nerwów

Objawy bólu w okolicy, w której wcześniej wykryto węzeł chrząstki, są zwykle związane z innymi chorobami. Być może typowa przepuklina międzykręgowa, która jest szczególnie częsta w okolicy lędźwiowej: pojawienie się wysunięcia L5 - S1 - bardzo powszechne zjawisko u osób w wieku powyżej 50 lat.

Konsekwencje tworzenia się chrząstki

Często pojawia się pytanie:

Czy chrząstkowy węzeł Schmorla może powodować powstawanie wspólnego wysunięcia? Teoretycznie tak, ale tylko wtedy, gdy jest duży.

Główne zagrożenia, które niesie ze sobą wielkogabarytowa jednostka chrząstki, to:

 • Ryzyko złamania kompresyjnego kręgu z niszczeniem ciała - z typowymi objawami złamania kompresyjnego, a zwłaszcza zespołem bólowym
 • brak zagrożenia w zagłębienia w trzonie kręgowym krążka, w wyniku naruszenia jego funkcjonalność i dalsze odkształcenie - może to powodować powstawanie przepukliny dysku i powodować bóle głowy i inne objawy osiowe

Jeśli na górnym zdjęciu znajduje się prześwietlenie małego chrzęstnego występu, to na poniższym rysunku występuje duży rozmiar z wcięciem krążka międzykręgowego.

Ograniczenie ruchliwości segmentu występuje tylko wtedy, gdy rdzeń dysku nie dostanie się do ciała kręgu, co jest niezwykle rzadkie.

Leczenie przepukliny Schmorla

Leczenie dużego wypukłości Schmorl ma charakter profilaktyczny, którego głównym celem jest zapobieganie złamaniu kompresyjnemu kręgów lub uszkodzeniu krążka międzykręgowego w trzonie kręgu

Prowadzone jest za pomocą:

 1. Fizjoterapia (obowiązkowe podstawowe leczenie!)
 2. Przedłużenia kręgosłupa, których celem jest zwiększenie odległości między kręgami (możliwe, ale nie obowiązkowe, opcja)

Dla sportowców, którzy zawsze mają przeciążenie mięśniowe, obecność przepukliny Schmorla i skurcze mięśni w jej okolicy jest podstawą dodatkowego leczenia:

 • Fizjoterapia sprzętowa
 • masażu
 • terapia manualna
 • akupunktura

Główny wniosek dotyczący przepukliny Schmorla jest następujący:

Używając analfabetyzmu swoich pacjentów i bezgranicznego przekonania ludzi w medycynie, lekarze często oferują absolutnie niepotrzebne leczenie.

Bądź czujny, nie daj się oszukać - to twoje zdrowie!

Wideo: Co powoduje operację usunięcia przepukliny

Obejrzyj wideo: Jerzy Zięba o nawodnieniu i leczeniu chorób wodą (Styczeń 2020).

Loading...