Przyczyny i sposoby leczenia przepukliny w odcinku lędźwiowym kręgosłupa

Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego jest zjawiskiem powszechnym, więc wiele osób postrzegane jako normalny stan organizmu. W przypadku wystąpienia objawów odnoszą się do zmęczenia po ciężkim dniu pracy, podnoszenie ciężarów, pracy fizycznej, czy siedzący tryb życia. Nie ma potrzeby, aby zapobiec rozwojowi choroby po wystąpieniu bólu przepukliny międzykręgowej towarzyszą silne bóle w przyszłości i patologii.

Aby zapobiec postępowi choroby, konieczne jest rozpoczęcie leczenia w odpowiednim czasie. Pozytywny wynik zabiegu można uzyskać jedynie z chęcią i starannością pacjenta, bez którego nie można całkowicie wyleczyć tej dolegliwości.

Symptomatologia choroby

Objawy przepukliny okolicy lędźwiowej mają coraz większy charakter, objawiając się bólem w rejonie grzbietowym lub lędźwiowym. W niektórych przypadkach objawy są nieobecne, które nie wskazują na brak lub leczyć choroby, a jest obarczona wyglądzie „lumbago”.

Ból w tym przypadku stopniowo rozprzestrzenia się wzdłuż zablokowanego nerwu kulszowego, co znacznie pogarsza stan pacjenta.Na podstawie takich objawów zaleca się, aby poważnie traktować sygnały swojego ciała i móc porównywać objawy tej choroby.

Możliwe objawy choroby:

 • Drętwienie w kończynie;
 • Osłabienie mięśni;
 • Zmniejszenie odruchów ścięgnistych;
 • Dawanie bólu pośladkom, posuwanie się dalej do stopy;
 • Uczucie "gęsiej skórki" na odrętwiałych obszarach.

Przepuklinę w okolicy lędźwiowej w niektórych przypadkach towarzyszy charakterystyczne ukosowanie ciała. Dzieje się tak, ponieważ ciało zaczyna szukać wygodnej pozycji, w której nerw jest minimalnie zminimalizowany, co znacznie zmniejsza zespół bókowy.

W zaawansowanym stadium tej choroby może wystąpić częściowy lub całkowity porażenie kończyn dolnych, któremu towarzyszy upośledzenie funkcjonowania w jelitach, a także w pęcherzu.

Wypukłe przepukliny dysku mają szczególne cechy manifestacji, które polegają przede wszystkim na pojawieniu się jedynie bólu w dolnej części pleców. Nowotwór w kręgosłupie lędźwiowo-krzyżowym jest również zlokalizowany w obszarze dysków, przejawia się jaśniej i umożliwia rozróżnienie tego typu patologii.Przepuklinom w okolicy lędźwiowej towarzyszy stopniowy wzrost bólu w czasie napięcia mięśniowego w aktywności ruchowej.

Rozmiar przepukliny ma bezpośredni wpływ na naturę objawów klinicznych. Chodzi o "lumbago" w okolicy lędźwiowej (lumbago lub lumbalgia), którym towarzyszy tępy i niespójny ból, który pojawia się i znika nagle. Rosnące rozmiary patologicznych formacji powodują ucisk nerwów rdzenia kręgowego i naczyń krwionośnych, co jest przyczyną pojawienia się bólu.

Przyczyny

Przyczyny przepukliny w odcinku lędźwiowym związane są z wieloma czynnikami predysponującymi, które są zmianami zwyrodnieniowymi prowadzącymi do zwiększonego nacisku na krążki międzykręgowe.

Ten proces oddziela włóknisty pierścień lub powoduje jego całkowite rozerwanie, co prowadzi do przesunięcia jądrzastego jądra na zewnątrz, co wywołuje patologiczne formowanie.

Choroba rozwija się, gdy dysk ulega uszkodzeniu, a gdy jest ściśnięty, pojawia się proces zapalny, któremu towarzyszy obrzęk.Czynniki wpływające na wygląd przepukliny w obszarze międzykręgowym odcinka lędźwiowego kręgosłupa:

 • Ostry obrót ciała;
 • Słaby dopływ krwi;
 • Uraz kręgosłupa podczas udaru lub upadku;
 • Podnoszenie ciężaru w niewłaściwej pozycji z tyłu;
 • Ciężka aktywność fizyczna;
 • Siedzący tryb życia;
 • Nadmiar masy ciała.

Jako czynniki predysponujące uważa się również szkodliwe nawyki, osteochondroza, skolioza i inne choroby kręgosłupa. W wyniku osteochondrozy zmniejsza się elastyczność kręgosłupa, co jest związane z jej przedwczesnym starzeniem.

Prawdziwe sposoby na pozbycie się choroby

Farmakoterapia kręgosłupa związane z istotnych skutków ubocznych, tak że eksperci opracowali szereg kompleksowych lekcji gimnastyki, dzięki której rzeczywiście można pozbyć się choroby, nie powodując żadnych szkód dla organizmu.

Leki stosowane w leczeniu przepukliny lędźwiowej są następujące:

 1. Niesteroidowe leki przeciwzapalne (kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, naproksen) - wyeliminowanie zapalenie oraz ból;
 2. Środki przeciwbólowe leki (acetaminofen, Tylenol) - usuwanie bólu, mające negatywny wpływ na nerki, wątrobę i przewodu pokarmowego;
 3. Leki zwiotczające mięśnie (Chrisoprodol, Metocarbamol) - są niezbędne do kontroli skurczów mięśni;
 4. Leki steroidowe - pomagają radzić sobie z procesem zapalnym, ograniczają obrzęki i redukują zespół bólowy. Często określane jako zastrzyki (znieczulenie zewnątrzoponowe), procedura, w której leki przeciwbólowe i przeciwzapalne są wstrzykiwane w okolice rdzenia kręgowego.

Aby uniknąć interwencji chirurgicznej lub farmakoterapii, mięśnie pleców należy wzmocnić, wykonując specjalnie zaprojektowaną kompleksową gimnastykę.

Ćwiczenia na przepuklinę lędźwiową kręgosłupa odgrywają kluczową rolę, a choroba nie postępuje i stopniowo zanika. Jest to spowodowane spadkiem ciśnienia w obszarze powstawania patologii i poprawą krążenia krwi.

Ćwiczenia dobierane są zgodnie ze stopniem choroby i obecnością bolesności w okolicy lędźwiowej lub pleców. Aby prowadzić lekcje gimnastyki, powinieneś przerwać syndrom bólu i zmniejszyć objawy choroby. W celu prawidłowego prowadzenia zajęć, które pomagają osiągnąć pozytywny wynik, należy przestrzegać następujących zaleceń:

 • Gimnastyka z przepukliną lędźwiową kręgosłupa powinna być wykonywana tylko przy normalnym, stabilnym stanie zdrowia, podczas którego nie powinno być bólu;
 • Ze względu na to, że dysk kręgowy może zginać się w dowolnym kierunku, ćwiczenia nie powinny powodować dyskomfortu. W przeciwnym razie niektóre z nich będą musiały zostać wyeliminowane, aby zapobiec rozwojowi powikłań;
 • Nie przykładaj nadmiernej siły do ​​kręgosłupa, wykonując ćwiczenia, ponieważ może to mieć zły wpływ na stan tego narządu.

Obejrzyj wideo: Przepuklina L5 - S1 - jak to naprawić ? (Styczeń 2020).

Loading...