Jak leczyć przepuklinę w odcinku piersiowym kręgosłupa?

Przepuklina odcinka piersiowego kręgosłupa jest znacznie mniej powszechna niż odcinek lędźwiowy lub odcinek szyjny kręgosłupa. Przynosi jednak również pacjentom wiele problemów, począwszy od dyskomfortu, kończąc nawet na niepełnosprawności.

Dlaczego występuje problem

Główną przyczyną jakiegokolwiek przepukliny kręgosłupa jest osteochondroza. Ta choroba, gdy występują zmiany zwyrodnieniowe-dystroficzne w organizmie. Te zmiany powodują, że krążki międzykręgowe są mniej elastyczne i elastyczne. Są słabo odporne na ściskanie kręgów i z czasem zawartość dysku wystaje, tworząc występ.

Postęp procesu prowadzi do tego, że występ zwiększa występ staje się większa, a powłoka płyty (pierścień włóknisty) oddziera tworząc przepuklinę międzykręgowy.

Przepuklina w odcinku piersiowym ma pewne cechy i najczęściej występuje w najbardziej aktywnej osoby w wieku (20-50 lat), a staje się przyczyną wysiłku fizycznego ciała.

Dlaczego przepuklina międzykręgowa części klatki piersiowej powstaje rzadziej? Faktem jest, że ten oddział naszego kręgosłupa jest najmniej mobilny i najbardziej stabilny.Obciążenie, które nań spada, jest zauważalnie mniejsze niż obciążenie oddziału lędźwiowego.

Co może prowokować edukację?

 • Podnoszenie ciężarów na zboczu,
 • uraz kręgosłupa (może się zdarzyć, na przykład, gdy osoba spadek kucać lub ziemie trafia z powrotem)
 • "Zmęczenie" kręgosłupa: małe, na pierwszy rzut oka, obciążenie przez kilka lat osłabia kręgosłup.

Co czuje osoba

Objawy przepukliny odcinka piersiowego kręgosłupa nie zawsze są widoczne. Dość często człowiek nic nie czuje, czuje się dobrze, zwłaszcza jeśli ma przepuklinę Schmorla. W tym przypadku, dyskopatii wybrzuszenie wystąpi w przeciwnym kierunku od położenia korzenia nerwu, i nie naciska na korzeniach, więc nie powoduje bólu. W przypadku regionu klatki piersiowej niebezpieczne jest jedynie osłabienie właściwości amortyzacji i staje się ona bardziej podatna na zagrożenia.

Jeśli przepuklina osiągnęła duże rozmiary lub rozmieszczone tak, że szczypie procesów nerwowych, które przechodzą przez kręgi, zaczynają wykazywać objawy choroby.

Objawy

 • Ból w obszarze dotkniętego dysku.
 • Ból otaczający klatkę piersiową.
 • Zwiększenie aktywności odruchowej mięśni.
 • Słabość w nogach.
 • Przy silnym nacisku na włókna nerwowe mogą wystąpić zakłócenia w funkcjonowaniu pęcherza i jelit.
 • W najcięższych i zaniedbanych przypadkach możliwe jest porażenie nóg.

Osobliwością tej choroby jest jej "przebranie" na inne choroby. Zdarza się, że pacjent skarży się na ból w sercu lub żołądku, trudności w oddychaniu. Objawy te są podobne do tych w sercu lub przewodzie żołądkowo-jelitowym, ale nie wykryto żadnych problemów w tych narządach podczas badania. Niedoświadczony lekarz nie może od razu założyć, że wszystkie te objawy są oznakami przepukliny w odcinku piersiowym kręgosłupa.

Jak zdiagnozować przepuklinę piersi

Skargi pacjenta stają się okazją do powołania kontroli. Najbardziej informatywnym i niezawodnym sposobem diagnozowania problemów z kręgosłupem jest obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego. Wystarczy jedna procedura, aby odkryć stan kręgów, dysków i diagnozy. Urządzenia MRI są teraz dostępne w wielu placówkach medycznych, nawet w niektórych klinikach okręgowych, a pacjenci mają możliwość, aby taką ankietę przekazać za darmo.

Metody leczenia

Leczenie przepukliny w odcinku piersiowym kręgosłupa może być zachowawcze i operacyjne.Leczenie operacyjne stosuje się w przypadkach, w których inne metody nie zakończyły się powodzeniem. Chirurgia chirurgiczna jest często problematyczna, zwłaszcza jeśli przepuklina "wygląda" naprzód. W takim przypadku trudno jest uzyskać do niego dostęp.

Operacja ta jest wykonywana, gdy ból nie może być Bańki, gdy naruszenia występują funkcje nogi (niedowład lub porażenie) lub narządów miednicy. We wszystkich innych przypadkach wykonywane jest leczenie zachowawcze.

Metody leczenia zachowawczego

Istnieje wiele takich metod, niektóre z nich z powodzeniem stosuje się od ponad dekady. Pierwszą rzeczą, której potrzebuje osoba z ciężkim zespołem bólowym, jest całkowity odpoczynek. Najlepiej jest wziąć urlop chorobowy i odłożyć ciężką pracę fizyczną. W celu złagodzenia bólu najczęściej przepisuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne. Wszystko to pomoże usunąć ostre objawy, aby złagodzić stan pacjenta. Teraz możesz rozpocząć "prawdziwą" terapię, czyli wyeliminować sam problem.

Procedury lecznicze:

 • Terapia manualna,
 • Fizjoterapia,
 • Akupunktura,
 • Masaż,
 • Kinezyterapia,
 • Przedłużenie kręgosłupa, suche i podwodne,
 • Gimnastyka lecznicza.

Głównym celem leczenia - darmowe kompresji korzeni nerwowych przepukliny, aby spróbować poprawić stan krążka międzykręgowego, zwiększyć ich wysokość, która poprawi ogólny stan kręgosłupa.

Z chiropraktyka specjalistę, gdyż stawia na swoim miejscu kręgi, każdy z nich zajmuje jego normalnej pozycji, a to znacznie łagodzi objawy. Fizjoterapia to klasyczna metoda leczenia wielu problemów z kręgosłupem. Szczególnie skuteczny jest zwykle elektroforeza z wapniem lub karipazymem. Substancje te pod wpływem prądów lepiej penetrują mięśnie, kości i krążki międzykręgowe. Właściwości rdzenia struktury są lepsze, przepuklina, gdyż chowa, ciśnienie na nerwy jest zmniejszone lub nawet całkowicie wstrzymany.

Dzisiaj ta metoda leczenia przepuklin kręgowych staje się popularna, podobnie jak trakcja kręgosłupa. Można go wykonać na różne sposoby, ale tylko jeden: aby zwiększyć odległość między kręgami. Z tego powodu dyski stają się nieco wyższe i wchodzi w nie przepuklinowy występ. W przybliżeniu taki sam efekt (tylko wolniejszy) działanie uzyskuje się mięśni z tyłu i kinezyterapią metod ćwiczeń terapeutycznych.

Ćwiczenia na kręgosłup piersiowy powinny być wybrane przez lekarza, a na początku wykonywać je lepiej pod kierunkiem specjalisty. Nieco później możliwe będzie wykonywanie w domu kompleksów terapeutycznych.

Warto to robić regularnie, wtedy mięśnie grzbietu będą dobrym podporowym gorsetem dla kręgosłupa i dłużej utrzymają jego funkcje.

Obejrzyj wideo: Przepuklina kręgosłupa - rehabilitacja (Styczeń 2020).

Loading...